+48 515 264 500 - od 0800 - 1700 w dni robocze
Opon-Auto.pl - Sklep z oponami

Etykiety na opony

Od 1 listopada 2012 roku Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania etykiet na opony.

Oznaczenia dotyczyć będą opon osobowych, dostawczych oraz ciężarowych wyprodukowanych po 30 czerwca 2012.

W praktyce każda opona sprzedawana na terenie UE, niezależnie skąd pochodzi, będzie posiadać etykietę.

Historia znakowania

W 1992 roku pojawiły się pierwsze etykiety dla artykułów gospodarstwa domowego AGD. Zadaniem tych etykiet jest określanie energooszczędności urządzeń, w skali od A do G. Pozwala to konsumentom porównywać zużycie energii urządzeń AGD, a dla producentów jest to zachęta do zmniejszania zapotrzebowania energetycznego urządzeń.

20 lat później, 1 listopada 2012 wchodzą w życie etykiety dla opon. W odróżnieniu od tych dla urządzeń AGD, etykiety dla opon informować nas będą o trzech parametrach: ekonomiczności, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomie hałasu.

Etykiety w praktyce

Znakowanie opon pozwala konsumentom na porównanie opon między sobą i wybranie tych, których parametry najbardziej nas interesują.

Dla przykładu, jeżeli bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, skupimy się na parametrze hamowania na mokrej nawierzchni.

Jeżeli dbamy o cichobierzność, zwrócimy uwagę na poziom hałasu opony.

Parametry na etykietach

Pierwszym z przedstawianych parametrów na etykiecie jest opór toczenia. Mniejszy opór toczenia oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do wykonania obrotu koła. Opór toczenia to około 20% zużycia paliwa, stąd im mniejszy opór, tym bardziej ekonomiczna opona.

Drugi parametr oznacza zdolność opony do trzymania się drogi na mokrej nawierzchni. Opony wysoko oceniane w tej kategorii charakteryzują się któtszą drogą hamowania na mokrym, lepszym trzymaniem drogi oraz stabilnym pokonywaniem zakrętów. Można powiedzieć, że jest to najważniejszy parametr, gdyż przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Różnica pomiędzy klasą G a klasą A, w przypadku samochodu jadącego z prędkością 80 km/h oznacza krótszą drogę hamowania nawet do 18 metrów.

Ostatni parametr brany pod uwagę to hałas wytwarzany przez toczące się opony. Jedna czarna fala oznacza najlepsze osiągi, trzy czarne fale - najgorsze. Różnicą pomiędzy nimi jest aż czterokrotna. Kilka decybili może stanowić ogromną różnicę w skali intensywnego ruchu drogowego.

Podsumowanie

Pomimo, iż informacje zawarte na etykietach na opony są źródłem informacji na klienta, należy pamiętać, że badają jedynie trzy parametry opony. Producenci opon, projektując opony, muszą brać pod uwagę zdecydowanie więcej parametrów, mających wpływ na bezpieczeństwo, osiągi i naturalne środowisko.

Poznaj więcej ciekawostek

Kwiecień - początek wiosny, to jak co roku, czas na wymianę opon zimowych na opony letnie. Specjaliści zalecają wymianę opon, wtedy gdy temperatura zaczyna utrzymywać się powyżej 7 stopni.
Wybierając opony, wielu kierowców kieruje się głównie DOTem (data produkcji opony) oraz ceną. Czy jest to prawidłowe postępowanie? Czy warto kupić tańsze, ale odrobinę starsze opony?
Opony całoroczne nazywane są również oponami wielosezonowymi lub uniwersalnymi.
Zmiany na rynku oponiarskim ,które czekają nabywców od połowy roku 2012 i ciągły rozwój technologii owocuje nowościami. W czekającym nas sezonie zimowym będziemy mieli okazje testować opony firmy Nokian WR D3 i WR A3 ,będące wynikiem badań,testów i wielol