+48 515 264 500 - od 0800 - 1700 w dni robocze
Opon-Auto.pl - Sklep z oponami

Etykiety na opony

Od 1 listopada 2012 roku Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania etykiet na opony.

Oznaczenia dotyczyć będą opon osobowych, dostawczych oraz ciężarowych wyprodukowanych po 30 czerwca 2012.

W praktyce każda opona sprzedawana na terenie UE, niezależnie skąd pochodzi, będzie posiadać etykietę.

Historia znakowania

W 1992 roku pojawiły się pierwsze etykiety dla artykułów gospodarstwa domowego AGD. Zadaniem tych etykiet jest określanie energooszczędności urządzeń, w skali od A do G. Pozwala to konsumentom porównywać zużycie energii urządzeń AGD, a dla producentów jest to zachęta do zmniejszania zapotrzebowania energetycznego urządzeń.

20 lat później, 1 listopada 2012 wchodzą w życie etykiety dla opon. W odróżnieniu od tych dla urządzeń AGD, etykiety dla opon informować nas będą o trzech parametrach: ekonomiczności, przyczepności na mokrej nawierzchni oraz poziomie hałasu.

Etykiety w praktyce

Znakowanie opon pozwala konsumentom na porównanie opon między sobą i wybranie tych, których parametry najbardziej nas interesują.

Dla przykładu, jeżeli bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, skupimy się na parametrze hamowania na mokrej nawierzchni.

Jeżeli dbamy o cichobierzność, zwrócimy uwagę na poziom hałasu opony.

Parametry na etykietach

Pierwszym z przedstawianych parametrów na etykiecie jest opór toczenia. Mniejszy opór toczenia oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebną do wykonania obrotu koła. Opór toczenia to około 20% zużycia paliwa, stąd im mniejszy opór, tym bardziej ekonomiczna opona.

Drugi parametr oznacza zdolność opony do trzymania się drogi na mokrej nawierzchni. Opony wysoko oceniane w tej kategorii charakteryzują się któtszą drogą hamowania na mokrym, lepszym trzymaniem drogi oraz stabilnym pokonywaniem zakrętów. Można powiedzieć, że jest to najważniejszy parametr, gdyż przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Różnica pomiędzy klasą G a klasą A, w przypadku samochodu jadącego z prędkością 80 km/h oznacza krótszą drogę hamowania nawet do 18 metrów.

Ostatni parametr brany pod uwagę to hałas wytwarzany przez toczące się opony. Jedna czarna fala oznacza najlepsze osiągi, trzy czarne fale - najgorsze. Różnicą pomiędzy nimi jest aż czterokrotna. Kilka decybili może stanowić ogromną różnicę w skali intensywnego ruchu drogowego.

Podsumowanie

Pomimo, iż informacje zawarte na etykietach na opony są źródłem informacji na klienta, należy pamiętać, że badają jedynie trzy parametry opony. Producenci opon, projektując opony, muszą brać pod uwagę zdecydowanie więcej parametrów, mających wpływ na bezpieczeństwo, osiągi i naturalne środowisko.

Poznaj więcej ciekawostek

Wśród opon zimowych i letnich nie można zapomnieć o oponach całorocznych. Czy opłaca się jeździć na oponach wielosezonowych? Okazuje się, że jest to niekoniecznie złe rozwiązanie.
Jak sprawdzić datę produkcji opon? Co oznacza skrót DOT? Każda opona obowiązkowo posiada informację o dacie produkcji. Dowiedz się, jak łatwo sprawdzić datę produkcji opon.
Opony letnie Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 oraz Dunlop Sport Maxx RT 2 uplasowały się w czołowych pozycjach testu opon letnich 2016 Autozeitung.
Już w marcu poznamy wyniki testów opon letnich 2012. Jak co roku testom poddane zostaną najbardziej popularne rozmiary, min. 195/65R15 lub 205/55R16.