+48 515 264 500 - od 0800 - 1700 w dni robocze
Opon-Auto.pl - Sklep z oponami

Opony całoroczne - informacje i popularne modele

Opony całoroczne (wielosezonowe, uniwersalne) to opony łączące cechy opon letnich i zimowych. Choć opony wielosezonowe stanowią jedynie 10% rynku sprzedaży opon nowych, ich popularność rośnie z roku na rok.

Czy opony wielosezonowe są kompromisem?

Stwierdzenie, że opony całoroczne są kompromisem pomiędzy oponami letnimi, a oponami zimowymi jest po części prawdziwe. Po pierwsze zarówno opony letnie, jak i zimowe, posiadają zupełnie inną mieszankę gumy, która pozwala uzyskać najlepsze osiągi w zależności od temperatury. Drugą kwestią jest obecność lameli, które są w oponach zimowych i pozwalają uzyskać krótką drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Niemniej jednak opony całoroczne starają się łączyć cechy opon letnich i zimowych jednocześnie, a obecna technologia i stosowane rozwiązania, pozwalają zbliżyć się do osiągów opon sezonowych. Dlatego też w przypadku opon całorocznym warto wybierać markowych producentów.

Dla kogo opony całoroczne?

Nie da się jednoznacznie wskazać grupy kierowców lub warunków idealnych dla opon wielosezonowych, ale jeśli twoje roczne przebiegi nie przekraczają 10 tys. km, większość tras pokonywana jest w mieście i preferujesz spokojny styl jazdy to z pewnością opony całoroczne będą dobrym wyborem.

Popularne modele:

Goodyear Vector 4Seasons G2

Goodyear to jeden z wiodących producentów opon, a opony całoroczne tego producenta to jedne z bardziej popularnych opon wielosezonowych. Goodyear Vector 4Seasons G2 posiada kierunkowy bieżnik SmartTred, który dynamicznie dostosowuje się do aktualnych warunków pogodowych. Opona całoroczna Goodyear Vector 4Seasons G2 wybierana jest na pierwsze wyposażenie przez takich producentów jak Audi, Ford, Opel, Volkswagen, a opony produkowane są do większości samochodów osobowych i SUV od 13” do 20”.

Vredestein Quatrac 5

Vredestein to holenderski producent opon, który posiada ponad 20-letni staż w segmencie opon całorocznych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, opony całoroczne Vredestein Quatrac 5 to jedne z najlepszych opon wielosezonowych na rynku. Quatrac 5 posiada asymetryczny bieżnik, przedzielony na letnią i zimową stronę. Część letnia zapewnia pewne prowadzenie i doskonałą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni. Część zimowa posiada liczne lamele, dzięki czemu opony Vredestein Quatrac 5 świetnie radzą sobie na ośnieżonych drogach. Opony całoroczne Vredestein Quatrac 5 zwyciężyły w teście opon wielosezonowych opublikowanych przez AutoBild Allrad, dla rozmiaru 215/60R16.

Nokian Weatherproof

Nokian to znany producent opon zimowych z Finlandii i to właśnie doświadczenie z opon zimowych pomogło w stworzeniu bardzo bezpiecznej opony całorocznej. Nokian Weatherproof w zimowych miesiącach zapewniają bezkompromisową przyczepność i trakcję, ale mieszanka gumy w oponach Weatherproof została tak dobrana, aby zapewniać bezpieczeństwo i trwałość również latem. Firma Nokian jest tak pewna swoich produktów, że do 2 tygodni po zakupie można je zwrócić, jeżeli nie spełniałyby Państwa oczekiwań. Jak przyznaje sam Nokian, zdarza się to bardzo rzadko.

Michelin Crossclimate

Opony całoroczne Michelin Crossclimate to opony letnie z homologacją zimową. Model Crossclimate zapewnia bezpieczeństwo i krótką drogę hamowania na mokrej nawierzchni, w bardzo szerokim zakresie temperatur. Michelin Crossclimate posiada specjalnie opracowaną mieszankę gumy, testowaną w zakresie od -30 do +40.

Poznaj więcej ciekawostek

Mediolan, 8 marca 2011 ? Włoski producent Pirelli, rozpoczynający pierwszy sezon trzyletniego porozumienia obejmującego dostawę opon do Formuły 1, ujawnił kolory, którymi oznaczane będzie sześć rodzajów ogumienia wykorzystywanych podczas sezonu.
Zmiany na rynku oponiarskim ,które czekają nabywców od połowy roku 2012 i ciągły rozwój technologii owocuje nowościami. W czekającym nas sezonie zimowym będziemy mieli okazje testować opony firmy Nokian WR D3 i WR A3 ,będące wynikiem badań,testów i wielol
Wyniki testów opon letnich ADAC 2012 w rozmiarze 205/55R16.
Opony letnie -test GTÜ 2013 dla opon w rozmiarze 195/65R15 V . Oceny i opinie o oponach 195/65R15 V