+48 515 264 500 - od 0800 - 1700 w dni robocze
Opon-Auto.pl - Sklep z oponami

Opony letnie - czas na wymianę

Czas na wymianę opon

Kwiecień - początek wiosny, to jak co roku, czas na wymianę opon zimowych na opony letnie.

Specjaliści zalecają wymianę opon, wtedy gdy temperatura zaczyna utrzymywać się powyżej 7 stopni.

Przy wizycie w warsztacie wulkanizacyjnym należy sprawdzić czy opony nadają się na kolejny sezon.


Jak sprawdzić opony?

Jeżeli bieżnik opony letniej jest mniejszy niż 3mm, opona traci swoje właściwości. Przede wszystkim maleje przyczepność opony, szczególnie na mokrej nawierzchni oraz jej właściwości odprowadzania wody. Od głębokości bieżnika zależy nasze bezpieczeństwo , dlatego należy skontrolować stan bieżnika z pomocą wulkanizatora lub samemu, np. przy użyciu zapałki.

Kolejną sprawą, którą powinno się sprawdzić to ciśnienie w oponach. Jeżeli przechowywaliśmy koła przez zimę, ciśnienie może być niższe niż zalecane. Zbyt niskie ciśnienie opony pogarsza przyczepność szczególnie w zakrętach, powoduje nierównomierne ścieranie bieżnika oraz zwiększa zużycie paliwa.

Ostatnią rzeczą, której należy się dobrze przyjrzeć to kwestia uszkodzeń. Podczas wymiany opon można odkryć, np. uszkodzenia boczne opony wypukłe , bądź nacięcia, powstałe w minionym sezonie. W tej kwestii warto poprosić o pomoc wulkanizatora. Opony z uszkodzeniami mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Jakie opony letnie wybrać?

Jeżeli nasze opony nadają się do wymiany, pierwszą rzeczą, którą musimy sprawdzić przed zakupem to prawidłowy rozmiar opony. Najlepiej trzymać się zaleceń producenta i stosować oryginalne rozmiary opon. Producent zazwyczaj przewiduje kilka opcjonalnych rozmiarów. Rozmiary opon zalecanych znajdziemy w książce serwisowej lub instrukcji obsługi, na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa, bądź na słupku od drzwi kierowcy. Pomocą będą służyły zakłady wulkanizacyjne, które bez problemu odszukają odpowiednie rozmiary opon do naszego pojazdu.

Nowe opony czy opony używane?

Kolejny dylemat to wybór pomiędzy oponami nowymi, a używanymi. Zdecydowaną zaletą opon używanych jest cena. Jednak zakup "używek" niesie również ryzyko. Opony mogą posiadać uszkodzenie niewidoczne "gołym okiem" lub być wyząbkowane czy nierównomiernie starte. Z pewnością należy skontrolować głębokość bieżnika i pamiętać, że opona o bieżniku płytszym niż 3mm może być niebezpieczna.

W przypadku opon nowych tego typu zagrożenia nie występują, a bieżnik opony nowej wynosi 8mm. Może więc warto dopłacić i mieć pewność, że nie spotka nas przykra niespodzianka?

Opony letnie czy opony całoroczne?

Opony całoroczne, jak sama nazwa wskazuje, łączą w sobie cechy opony letniej i opony zimowej. Jednak połączenie tych cech jest w praktyce niemożliwe, ze wzgledu na inne mieszanki opony letniej i opony zimowej. Właściwości opon całorocznych są więc kompromisem i zazwyczaj poleca się je kierowcom poruszającym się głównie po mieście oraz wykonujących niskie przebiegi roczne.

 

Zobacz opony letnie jakie mamy w ofercie.

Poznaj więcej ciekawostek

W ofercie Grupy Goodyear pojawiło się kilka nowych opon. Jedną z nich jest Fulda SportControl.
Na oponach całorocznych znajduje się oznaczenie M+S. Skrót ten oznacza Mud & Snow, czyli błoto i śnieg.
Zaprojektowany przez firmę Michelin model opony Energy Saver może zaoszczędzić nawet 80 litrów paliwa. Czy jest to proekologiczna rewolucja wśród opon?
Głos w sprawie starzenie się opon, opon ze starym DOT zabrało szefostwo Michelin