+48 515 264 500 - od 0800 - 1700 w dni robocze
Opon-Auto.pl - Sklep z oponami

Pirelli pokazuje barwy przed wyścigiem w Australii

Aby umożliwić odróżnianie sześciu rodzajów opon, na każdym z nich pojawią się inne barwy umieszczonych na ściankach bocznych logo Pirelli i Pzero. Zgodnie z przepisami na każdy wyścig przywożone będą tylko dwa rodzaje opon na suchy tor – określane jako „podstawowe” i „opcjonalne”. Dodatkowo w razie opadów deszczu można korzystać z opon przejściowych i deszczowych

Barwy nie tylko określają wyjątkowe cechy każdej opony, co umożliwia kibicom natychmiastowe rozróżnienie mieszanki podstawowej i opcjonalnej, ale także pozwalają dokładnie określić rodzaj ogumienia.

Oto sześć kolorów:

  • Deszczowe – pomarańczowe
  • Przejściowe – jasnoniebieskie
  • Supermiękkie – czerwone
  • Miękkie – żółte
  • Pośrednie – białe
  • Twarde – srebrne

Ogumienie deszczowe używane jest w przypadku silnego deszczu, a przejściowe służy do jazdy po wilgotnym lub przesychającym torze. Opony supermiękkie zapewniają dużo szybkości kosztem wytrzymałości, a miękkie wystarczają na nieco dłużej, przy zachowaniu dobrych osiągów. Pośrednia opona to zbalansowany kompromis, a twarda jest najbardziej wytrzymała. Obserwowanie, jak poszczególne zespoły wykorzystują w swojej strategii opony o różnej charakterystyce, zapewni wyjątkowo żywy spektakl w tym roku. Ma to na celu zadowolenie kibiców.

Aby bardziej zróżnicować ogumienie podstawowe i opcjonalne, strategia Pirelli opiera się na dostarczaniu na każdy wyścig opon różniących się co najmniej o dwa poziomy. Jeśli warunki na torze będą tego wymagały, ta strategia może ulec zmianie.

Podstawowe i opcjonalne ogumienie na pierwsze trzy Grand Prix w tym sezonie – Australię, Malezję oraz Chiny – to twarda i miękka mieszanka. To oznacza, że srebrne i żółte oznakowanie pojawi się po raz pierwszy w Melbourne.

Dyrektor Pirelli Motorsport Paul Hembery powiedział: Perspektywa powrotu do Formuły 1 po raz pierwszy od 20 lat jest dla nas bardzo ekscytująca. Naszym celem jest zostanie aktywnym i barwnym partnerem dla Formuły 1. Jaki jest zatem lepszy sposób na podkreślenie tego niż jaskrawe kolory logo Pirelli na ściankach bocznych? To umożliwi kibicom na torze i przed telewizorami natychmiastowe rozpoznanie, kto jedzie na której mieszance. Ta wiedza jest bardzo ważna, bo w tym sezonie opony będą ważną częścią strategii wyścigowej.

Jaskrawe barwy na oponach nie są dla Pirelli żadną nowością: kiedy włoski producent poprzednio był zaangażowany w Formułę 1, zespół Benetton otrzymywał różnokolorowe opony jako część ich kampanii „United Colors” w 1986 roku.

Otwierający wyścig sezonu 2011 w Formule 1, Grand Prix Australii, odbył się 27 marca na torze Albert Park w Melbourne. Dwadzieścia cztery samochody na oponach Pirelli ustawiły się na starcie dokładnie o 17:00 czasu lokalnego.

Poznaj więcej ciekawostek

Wyniki testów opon letnich ADAC 2012 w rozmiarze 205/55R16.
Od 1 listopada 2012 roku Unia Europejska wprowadza obowiązek stosowania etykiet na opony. W praktyce każda opona sprzedawana na terenie UE, niezależnie skąd pochodzi, będzie posiadać etykietę.
Wybierając opony, wielu kierowców kieruje się głównie DOTem (data produkcji opony) oraz ceną. Czy jest to prawidłowe postępowanie? Czy warto kupić tańsze, ale odrobinę starsze opony?
Na oponach całorocznych znajduje się oznaczenie M+S. Skrót ten oznacza Mud & Snow, czyli błoto i śnieg.