Wzrost popularności samochodów klasy SUV w ostatnich latach sprawia, że stanowią one coraz to większą składową segentu aut osobowych.
Dlatego też ADAC postanowiło przetestować najbardziej popularny rozmiar w tej klasie - 215/65R16. Wszystkich właścicieli, którzy szukają opon do swoich samochodów, takich jak Nissan Qashqai, Renault Scenic 4x4, Volvo XC70, Hyundai Tucson, Mitsubishi ASX, Volkswagen Tiguan, Nissan X-Trail zapraszamy do lektury poniższego testu.
Najlepiej w teście opon letnich ADAC 2012 w rozmiarze 215/65R16 H wypada Continental Cross Contact UHP. Opona niemieckiego producenta jest wyważona pod względem swoich osiągów, jednak szczególnie dobrze wypada na mokrej i suchej nawierzchni. Do minusów zalicza się dość wysoki poziom hałasu oraz zużycie bieżnika.
Na drugim miejscu plasuje się opona Pirelli Scorpion Verde.
Opona, która osiągnęła wynik zbliżony do Continental, odstaje jedynie w trakcji na trawie i minimalnie w hamowaniu na mokrym. Pirelli Scorpion Verde to opony, których parametry można uznać za zrównoważone.
Na miejscu trzecim pojawia się Goodyear EfficientGrip SUV 4x4. Opony Goodyear, które bardzo dobrze wypadają na suchej nawierzchni, sprawują się nieco gorzej na mokrej nawierzchni.
To zadecydowało o trzeciej pozycji w rankingu, gdyż zachowanie na mokrym stanowi aż 35% oceny całkowitej. Na plus opon Goodyear EfficientGrip SUV 4x4 można zaliczyć również najmniejsze zużycie bieżnika.
L.p. | Opony | Wyniki testu |
1 | ![]() |
+wyważone osiągi, b.dobra na mokrym -wysoki poziom hałasu |
2 | ![]() |
+zrównoważone osiągi -kiepska trakcja na trawie |
3 | ![]() |
+b.dobra na suchej nawierzchni, niskie zuzycie bieznika -kiepska na mokrym |
4 | ![]() |
+b.dobra na sychym i mokrym, -wysokie zużycie bieżnika |
5 | Hankook Dynapro HP |
+b.dobra na suchym -wysokie zużycie bieżnika |
6 | ![]() |
+dobre zachowanie na suchym -średnia na mokrym |
7 | ![]() |
+niskie zużycie bieżnika i paliwa -kiepska na mokrym |